Burnumuz Nasıl Koku Alıyor?

 

Burnumuz Nasıl Koku Alıyor?

Bildiğiniz gibi koku almak çok güzel bir duygu... şu ana kadar kokladığınız güzel kokuları hafızanızda canlandırmaya çalışınız. Aklınıza pek çok koku gelecektir: Güller, karanfiller, lavantalar, çimenler ve değişik bitkilerin bahar aylarında çevreye yaydıkları çarpıcı kokular; çiçek açmış portakal, mandalina ve limon ağaçlarının, etrafı çepeçevre saran kokuları; annenizin yaptığı kurabiyelerin ve keklerin nefis kokuları... Koku olarak tanımladığımız, aslında nesnelerden buharlaşan kimyasal tanecikler, yani moleküllerdir. Örneğin, vanilya kokusu hissettiğimizde bize hoş gelen kokunun kaynağı, vanilyaya ait uçucu koku molekülleridir. Buharlaşma ne kadar yoğun olursa meydana gelen koku da o denli belirgin olur.

Fırında pişmekte olan pastanın bayat bir pastaya oranla daha çok kokmasının sebebi, pişen pastadan daha çok koku zerresinin havaya yayılmasıdır. Çünkü sıcağın etkisiyle koku molekülleri

havada serbest hâlde hareket etmeye başlar ve geniş bir alana yayılabilir.

Gün boyunca ortalama 23.000 defa nefes alırız. Sürekli tekrarladığımız bu işlem sırasında, burnumuz alınan havayı akciğerler için en uygun duruma getirir. Bu işi yaparken aynı anda çok önemli bir işlevi daha gerçekleştirir: Koku alır.

Her nefes alışımızda, “hava” burundan içeri girer. Nefes almamızın ardından, burnun içindeki özel kemikler (türbin kemikler), havanın bir kısmını koku alıcı bölgeye yönlendirir. Böylece koku molekülleri, burun boşluğunun üst bölümünde bulunan koku algılayıcı bölgeye ulaşır.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !